Operacija gojaznosti spada u ozbiljne hirurške zahvate, kako zbog težine i kompleskonsti same intervencije, tako i zbog zahteva koji se stavljaju pred gojaznog pacijenta, često sa brojnim udruženim oboljenjima.
Operacija gojaznosti ne treba da se radi u sledećim situacijama:
- Nepostojanje prethodnog perioda lečenja gojaznosti konzervativnim metodama
- Pacijenti koji nisu u stanju da učestvuju u dugotrajnom postoperativnom praćenju (duže od 5 godina od operacije)
- Pacijenti sa nestabilnom psihičkom bolešću, depresijom, poremećajem ličnosti ili poremećajem jedenja
- Alkoholizam ili zloupotreba lekova
- Kratko očekivanje trajanja života zbog pridruženih bolesti
- Pacijenti koji nisu u stanju da se brinu o sebi, a nemaju podršku članova porodice
- Sekundarni dijabetes
- Pacijenti sa dijabetesom sa pozitivnim Anti GAD I ICA antitelima ili vrednostima C peptida <1ng/ml
Gojazne osobe starije od 70 godina
Gojazne osobe starije od 70 godina mogu imati korist od hirurškog lečenja gojaznosti, ali samo u smislu smanjenja telesne mase i lakšeg dnevnog funkcionisanja. Pre odluke o operaciji, važno je jasno staviti do znanja pacijentu u toj starosnoj dobi da hirurško lečenje gojaznosti neće značajnije uticati na klinički tok udruženih oboljenja, niti produženje životnog veka.
Gojazne osobe mlađe od 18 godina
Kada su u pitanju gojazne osobe mlađe od 18 godina, odnosno deca i adolescenti, indikacije za hirurško lečenje gojaznosti se postavljaju u centrima sa velikim iskustvom u lečenju ove kategorije gojaznih. Tim koji postavlja indikaciju je neophodno da bude multidisciplinarni, sa iskusnim pedijatrijskim hirurgom, psihologom, pedijatrom i dijetetičarom. Indikacije za barijatrijsku hirurgiju kod dece su sledeće:
- BMI >120% od 95. percentila i značajnim komorbiditetom
- BMI >140% od 95. percentila, bez obzira na komorbiditet,
- Najmanje 6 meseci prethodnog lečenja u Centru za gojaznost
- Završen skeletni rast
- Sposobnost da obavi neophodne medicinske i psihološke preglede pre operacije
- Voljan je da posle operacije učestvuje u multidiscilpinarnom programu lečenja
Opercija gojaznosti može da bude opcija lečenja gojaznosti i kod pacijenata sa genetskim sindromima kao što je Prader-Willi sindrom, ali tek nakon pažljivog razmatranja multidisciplinarnog konzilijuma lekara.
Uspeh operacije je najveći kada operaciju radi iskusan hirurg koji poseduje znanje i veštinu da prepozna izazove, kompetentno sprovede sve potrebne terapijske opcije i reši potencijalne probleme koji mogu da nastanu u toku operacije gojaznosti.
Prof. dr. Miloš Bjelović je ekspert u oblasti hirurgije gornjeg digestivnog trakta (jednjaka i želuca) i hirurgije gojaznosti.
Iskusan hirurg koji poseduje veštinu i znanje potrebno za dobru kliničku procenu i izvođenje širokog dijapazona hirurških procedura u oblasti hirurgije digestivnog trakta, koristeći otvoreni/klasičan i minimalno invazivni pristup.
Lider u oblasti minimalno invazivne hirurgije.
Ostavite odgovor